0 539 380 48 46
Anasayfa / Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar başlıklı içeriğimizle günlük hayattaki küçük kazalara karşı yapılması gerekenleri ele aldık. Türk kültüründe çayın çok ayrı yeri vardır. Misafirlikte ve ikramlarda sıkça ikram ederiz. Hatta kahvaltıda, gün arasında, akşam yemeğinden sonra ve sohbet gibi daha birçok durumda çay içilmektedir. Bu yüzden çay Türkler için hayatın bir parçası haline gelmiştir. Fakat bu kadar çok tüketilmesi ile birlikte giysiler, halılar, koltuklar sık sık çay lekesi ile kirlenmektedir. Beyaz renkli bir halı üzerine dökülen bir şekerli çay, can sıkıcı olabilir. Fakat halı üzerine dökülen çay lekesi için evde yapılabilecek veya halı yıkama şirketlerinin kesin çözümleri ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Hangi yöntemler etkilidir? Hepsi sizin için hazırlandı.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi İçin Kabartma Tozu

Halıya yeni dökülmüş bir çay lekesi için halıdaki çay lekesi nasıl çıkar arama yapmadan hemen yapılabilecek yöntemlerden biri kabartma tozudur. Aşağıdaki adımlar ile dökülen çay lekesine müdahale edilebilir.

– Halıya dökülen çay lekesinin olduğu yeri temiz bir bez veya peçete yardımıyla çay lekesinin iyice emmesini sağlanmalıdır.
– Beze veya peçeteye çay lekesini iyice emilene kadar devam edilmelidir.
– Daha sonra bir kap içerisine bir bardak kabartma tozu döker. Nemli bir bez yardımı ile kabın içerisindeki kabartma tozu içerisine batırır.
– Kabartma tozu bulunan bezi, çay lekesi olan yere kabartma tozunu iyice yedirebilecek bir şekilde sıkıca baskı uygulanmalıdır.
– Kabartma tozunu halıya yedirttikten sonra halıya zarar vermeyecek şekilde nazikçe ovalanmalıdır.
– Daha sonrasında ise soğuk su ile iyice durulamalı ve hemen ardından başka bir bez yardımı ile kurulamalıdır.
– Temizlenen bölgede ıslaklık bulunuyorsa temiz bir bezi halının üstüne koyun ve bezin üstüne de ağırlık yapacak bir şey koyun. Bir gece beklenmelidir.
– Daha sonra temizlenen alan tamamen kurumuş ise elektrik süpürgesi ile çekilmelidir.

Eğer halıdaki çay lekesi nasıl çıkar yazımızdaki sonuçtan memnun olmazsanız leke çıkana kadar işlem tekrarlayabilir ya da başka yöntemler deneyebilirsiniz.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? İşte Halıdaki Çay Lekesi İçin Tuz Mucizesi

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise tuzdur. Tuzun da kabartma tozu gibi emiciliği fazladır. Aşağıdaki adımları takip ederek çay lekesi çıkar.

– Yine karbonat tozu ile yapılan işlemdeki gibi temiz bir veya peçete ile çay lekesi iyice emdirilmelidir.
– İyi bir şekilde emdirildikten sonra lekenin bulunduğu yeri kaplayacak bir biçimde tuz dökülmelidir.
– Halının zarar görmesini önlemek için biraz soda yardımı ile halı nazikçe temizlemeli.
– İyice temizledikten sonra soğuk su durulamalı ve iyice kurulamalıdır.
– En son olarak kuruyan alanı elektrik süpürgesi ile çeker.

Eğer gerçekleşen işlem sonucu leke duruyorsa tekrar aynı işlemi tekrar eder.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Çay Lekesi İçin Profesyonel Halı Temizleme Yardımı Almak

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Sorusuna yukarıda verdiğimiz cevaplar işe yaramaz ya da halıya zarar gelmemesi için yapmak istemezseniz profesyonel bir halı yıkamacıdan yardım alabilirsiniz. Tüm lekelerden kurtulmak için hizmet veren Bahçeşehir Halı Yıkama ekibi sadece çay lekesi değil bütün halıyı kirden temizler. Halı yıkama ekipleri leke bulunan halılar için sıcak su ile vakumlama yaparak temizler. Hassas dokumaya sahip halılar için de etkili yöntemler kullanır. Halı yıkama ekiplerinin kullandığı sıcak su ile vakumlama işlemi en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yüzden genellikle halı temizleme işlemlerinde tercih ederler.

Derinlemesine Halı Lekesi Temizleme

Derinlemesine çay lekesi gibi lekeler için en etkili yöntemdir. Bu işlemi yalnızca halı yıkama ya da temizlik işletmeleri tarafından yapılmaktadır. İşte halıdaki çay lekesi nasıl çıkar sorusuna verdiğimiz yanıtların devamı…

Sipariş üzerine adrese gider ve müşteriden halılar teslim alır. İlk önce toz alma işlemi ile kabaca halının tozu alınır. Daha sonra tam ve yarı otomatik halı yıkama makineleri aracılığı ile halı iyice yıkanır. Yıkama işleminden sonra durulama aşamasını da tamamlayan halılar, kuruma aşamasına geçmek üzere kurutma odalarına gelir. Sırasıyla birkaç işlemden geçmiş olan yalnızca çay lekesi değil tüm halı tamamen temiz olur. Kuruyan halıları son kez kontrol eder ve müşteriye teslim eder.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? İşte Şampuanlama Yöntemi ile Leke Çıkarma

Profesyonel halı firmaları arasında çok kullanılan ve en ekonomik, halıdan çay lekesi çıkarma, yıkama yöntemi, şampuanla leke temizleme ve yıkama yöntemidir. İlk önce köpüren şampuan ya da solüsyonu, halı üzerine uygular. Böylece köpükte bulunan bileşim maddeleri sayesinde çay lekesi gibi leke ve kir taneciklerini çeker alır. Bu şekilde kuruma aşamasına geçen halıda, bir süre sonra üzerinde bulunan kirli köpük tabakası katılaşmaya başlar ve halıdan uzaklaşır. Daha sonra halı üzerindeki lekeli olan kirli kalıntıları elektrik süpürgesi ya da halı yıkama süpürgesi yardımıyla temizler.

Detaylı bir yıkama yöntemi olmadığından dolayı yüzeysel halı yıkama için en iyi yöntemdir.

İşte Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar Sorusuna Yanıt: Buhar ile Halıda Buluna Lekeyi Çıkarma

Buharla halı yıkama yönteminde, her türlü uygulamada, halıda oluşan çay lekesi gibi lekeleri ve kirleri temizlemekte etkili bir sonuç olduğu için sık kullanılan yöntemdir. Buharla halı yıkama diye bilinmesine rağmen aslında olan sıcak su ile yıkanmasıdır. 60 ile 100 derece bir sıcaklıkta olan suyu halıya basınç ile püskürtür. Ayrıca kullandığı suya temizlik solüsyonu ya da deterjan da ekler. Halıya püskürttüğü yüksek sıcaklıktaki basınçlı su ile halıda bulunan çay lekesi ve kirler, halı üzerinde yumuşar. Halı üzerinde yumuşamış olan kirleri vakum makinesi yardımı ile çeker ve halı temizleme işlemi gerçekleşir.

Derinlemesine temizlikte buhar ile yıkama yöntemiyle de iyi bir sonuç alınır. Kullanılan sıcak su ile çay lekesi gibi halıda bulunan lekelerin yanı sıra; halıdaki bakteri ve mantarlarını da öldürür.

Buharlı halı yıkama yönteminde; halının türü ve cinsine, kaç derecede, ne kadar süre yıkanmasına göre halı yıkanır.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Köpük İle Lekeli Halıyı Yıkamaya Ne Dersiniz?

Köpüklü yıkama yöntemi de buharlı yönteme benzer. Halı üzerine dökülen şampuanı, döner başlıklı fırça ile iyice köpürtün. Daha sonra halı üzerindeki kir ve lekelerin çözünmesi için ortalama 1 saat kurumaya bırakın. Kurumuş halı üzerinde yumuşamış olan kir tabakasını vakumla çekerek halıyı temizleyin. Vakum makinesinin çekemediği kalan şampuanı çekmek için buharlı yıkama da yapabilirsiniz. Köpüklü yıkama yönteminin sonucunda halıdaki çay lekesi ve kirler yıkanır. Fakat derinlemesine temizlik kadar işlem görmez.

Ayrıca halıdaki çay lekesi nasıl çıkar adlı yazımızı Facebook ya da diğer profillerinizde de paylaşabilirsiniz.

Yün Halı Yıkama

Yün Halı Yıkama

Detaylar

Antik Halı Yıkama

Antik Halı Yıkamada Garantili ve Rakipsiz Fiyatlar

DETAYLAR

Nepal Halı Yıkama

Nepal Halı Yıkama İçin Bize Ulaşın!

Detaylar
0 539 380 48 46
Call Now ButtonBizi Arayın