0 539 380 48 46
Anasayfa / Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halılar evleri güzellikleriyle bezeyen kimi zaman duvarlarda, yerlerde dokularına, kumaşlarına göre her yerde kullanılan baş tekstil ürünlerinden biridir. Halılar estetik açıdan ne kadar önemliyse, sağlık açısından da çok önemlidir. Hepimiz her gün çeşitli şekillerde halılar ile temas durumunda kalırız. Bu nedenle de halıların temizliğine dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin bu konuda daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü çocuklar özellikle yaşça küçük çocuklar, halılar ile daha fazla temas halinde olurlar ve eğer halıda herhangi bir mikrop bulunuyorsa onların sağlıklarını bozma ve hasta olmalarına sebep olma olasılığı çok yüksektir. Bu konuda hassas olan kişiler, halı yıkama işlemlerinde doğru uygulamaları öğrenmek için halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler konu başlıklarında pek çok arama yapmaktadırlar.

Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Yıkamanın İnce Detayları

Halılar güzellik ve estetik bakımından, sağlık bakımından bu kadar önemliyken onların yapılarını bozmadan, derinlemesine bir şekilde temizliğinin yapılması oldukça elzemdir. Halılar ile gün içinde çok yoğun temas halinde oluruz. Bu nedenle ve yapıları gereği toz tutucu özelliklere sahiplerdir. Yıkama işleminden hemen önce bir süpürge yardımıyla veya çırpma yöntemiyle tozunun temizlenmesi gerekir.

Yıkama işleminde yapılan ilk hatalardan biri sıcak su kullanımıdır. Maalesef ki sıcak suyla yıkamanın daha iyi olacağı yönünde yaygın bir düşünce ve uygulama mevcuttur. Aşırı sıcak su halıların doku, renk, desen ve kumaş yapılarını bozabilmektedir. Bu nedenle soğuk veya serin suyla yıkama işlemi yapılmalıdır. Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir diğer önemli ayrıntı Basınçlı sudur. Basınçlı suyu aniden ve hızlı şekilde halıya uyguladığınızda halının yapısına zarar verir. Suyu kademeli olarak arttırarak vermek daha iyi sonuçlar verecektir.

Halı temizliğinde bir diğer önemli konu kullanılan deterjandır. Deterjan halının yapısına, lekelere veya kirlerin türüne göre seçilmelidir. Örneğin, insan vücudunda bulunan ölü deriler, toz halinde halılara çok çabuk nüfus etmekte ve mikropların halı üzerinde ve yüzey derinliklerinde üremesine ve yayılmasına neden olmaktadır. Bu mikrop ve bakterilerin üreme ve yayılması insan sağlığı için çok zararlıdır, hastalıklara sebep olmaktadır. Bunun yanında halıların kullanım zamanlarını da kısaltmaktadır. Bu yüzden (eğer halı yapısı uygun ise) bu derileri halılardan temizlemek için, yağ çözme ve bakteri yok etme özelliğine sahip deterjanları tercih etmek gerekir. Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yıkama işleminden sonra durulama işlemi de çok önemlidir. Derin bir şekilde durulama işlemi görmemiş halılar normalden daha hızlı ve fazla kirli bir hal alır. Yine bu kirlerle birlikte deterjanlardan kalanlar halıları çürütür ve yapısını bozarak kullanım süresini azaltır.

Renklerine Göre Halı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli Halılar

Bu tarz bir halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler; kumaşının, dokusunun ince veya kalın yapıda olmasına dikkat ederek soğuk veya daha ılık suyla işlem gerçekleştirmeli ve rengini bozmaması için ağartıcı özellikte deterjan kullanılmamalıdır.

Beyaz Halılar

Bu halıların yıkama işleminde de yapılarını bozmamaya dikkat ederek genellikle soğuk suyla yıkamak gerekir. Beyaz renk halı çeşidinde yün ve akrilik gibi bir yapıda iplik varsa; renk açıcı deterjanlar ve yağ çözücü deterjanlar çok zararlı olur. Bu tarz deterjanları kullanmamak gerekir. Halıda pamuk ve polyester kumaş veya iplik varsa renk açıcı, yağ çözücü özellikteki deterjanların zararı olmaz ve derinlemesine temiz ve parlak bir görünümlü olmasına da yardımcı olur. Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler araştırılsa da eskisi gibi ev ve mahalle ortamlarında yıkama ortadan kalktığı için, ince detaylı temizlik evde meşakkatli ve fazla masraflı olacağından, bu konuda tecrübeli ellere halılarınızı teslim etmek daha mantıklı olacaktır.

Firmamızda Halılar Nasıl Yıkanır?

Bahçeşehir Halı Yıkama hızlı ve özenli bir şekilde halılarınızı evinizden alır; ilk olarak geniş yıkama alanlarına gelen halınıza toz alma işlemlerini uygular. Ardından yıkamadan bir gün önce halı su bulunan havuzda bekler. Bunun amacı halıların üzerinde ve derin bölgelerinde bulunan; kir, toz ve lekelerin yüzeye çıkmasına yardımcı olmaktır. Uzmanlarımız halılarınızın renk, doku, desen özelliklerine göre, insan sağlığına zararsız deterjanlar veya yıkama jellerini seçer. Uzmanlarımız halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda belirtilen tüm detaylara önem verir. Gerekli durumlarda sizin görüşünüz alınarak, otomatik makinelerdeki bant adı verilen bölümde halı yıkama işlemi başlatılır. Makinelerde bulunan oynar başlıklı ve aşağı yukarı hareket edebilen fırçaların yardımıyla derinlemesine temizleme işlemi gerçekleşir.

Temizleme işlemleri sona erdikten sonra özel mekanizmalı kurutma makinelerinde; hem halıdaki fazla su çıkar hem de hafif nemli kalıncaya kadar kurutma işlemi devam eder. Fazla suyunu atmış halılar geniş özel alanlarda güneş ışığından yardımıyla tamamen kurumaya geçer. Kuruma işlemi de bittikten sonra özel olarak paketli olan halınız için sizin ile iletişime geçerek; en hızlı şekilde evinize teslim olur. Teslimat sırasında size halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ve sonrasında yapılması gerekenler konusundaki merak ettiğiniz konular varsa bilgilendirme yapılır.

Bahçeşehir Halı Yıkama piyasaya göre cebinizle en uyumlu yıkama ücretleriyle hizmet vermektedir. Siz de halılarınızı güvenle teslim edebileceğiniz; uygun fiyatlı bir halı yıkama firması arıyorsanız, halının temizliğinde titiz bir anlayışa sahipseniz firmamıza güvenebilirsiniz. Dilerseniz sitemizde bulunan tüm irtibat yollarından bizimle iletişime geçerek, merak ettiğiniz konular hakkında sorularınızı iletebilirsiniz.

İçeriğimizi Facebook‘ta da paylaşabilirsiniz.

Yün Halı Yıkama

Yün Halı Yıkama

Detaylar

Antik Halı Yıkama

Antik Halı Yıkamada Garantili ve Rakipsiz Fiyatlar

DETAYLAR

Nepal Halı Yıkama

Nepal Halı Yıkama İçin Bize Ulaşın!

Detaylar
0 539 380 48 46
Call Now ButtonBizi Arayın